Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2004
RING, 18K guld med giftgömma och springor, graverat mönster, gravyr från 1859, stl 17 mm, vikt 1,3g
ARMBAND, 14K guld/silver, gammalslipade diamanter tot ca 0,65 ct ca TCr/SI (några nagg), L=18 cm, vikt 6g
BROSCH, 18K guld med mabépärla och gammalslipade diamanter tot ca 0,09 ct,stämplad Stockholm 1918, L=7 cm, vikt 6,3g
RING, 21K guld med gammalslip diamanter tot ca 1,50 ct ca W/VS (några nagg), stl 16 1/2 mm, vikt 4,8g
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd ca 0,75ct, briljanter tot ca 0,16ct ca W/VS, stl 17 1/2 mm.
TISSOT, Design Ettore Sottsass, nr. S150/250, midsize, stål, quartz, safirglas, integrerad länk, viklås, ca 1988, box.
LONGINES, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, ca 1960, länk 18K guld (ej original), längd 185-196 mm, box.
HÄNGE, 18K guld, halva odlade sötvattenspärlor och en barock flodpärla, stämplad Stockholm 1961, H= 5,5 cm, vikt 8,3g
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamanter tot ca 0,95 ct ca W-TCr/SI-P (några skador), stl 16 1/4 mm, vikt 3,5g
BROSCH, guld/silver, barock pärla, gammalsliapade diamanter, bruna coh TCa- Ca/SI-P, totalt ca 1,64 ct, vikt 10,3g, H=1,5 cm , L=3,5 cm