Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2004
Dosa, silver, nielloarbete (slitning), ryska stämplar 1800-tal, skador, invändigt förgylld, vikt 56,3g
RING, 18K guld, cabochonslipad månsten, svensktillverkad 1956, vikt 3,1g, stl 17 1/2 mm
RING, 18K vitguld/guld, gammaslipad diamant ca 0,40 ct ca TCr/SI, 6 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,10 ct, syntetisk röd sten, vikt 3,9g, stl 17 1/4 mm
ARMRING, 18K guld med halv flodpärla (lite bucklor), Malmö 1908, vikt 7,1g, D =5 x 5,8 cm
6 PAR ÖRHÄNGEN, 18K guld, 5 par med pärlor och skruvsystem, ett par med stift, totalvikt 15,4g
BROSCH, 18K guld med bergkristall, "rosett", signerad Stigbert för Engelbert 1947, vikt 9g
BROSCH, förgyllt silver, opaler (några skadade), rubiner och orientaliska pärlor, vikt 2,8g