141 - 160 av 542
1...789...28 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2004

Klubbad för

MANSCHETTKN, OCH BROSCH/HÄNGE, silver, emalj, stämplad Georg Jensen "CX 1870-1940" (tillverkade 1940 till Christian X av Danmarks 70-årsdag 1940 och bars av folket som en nationalistisk symbol under den pågående tyska ockupationen), vikt 11g

500 kr

Utrop: 600 kr

SET MED GRANATER, collier (saknar 2 stenar) 2 ringar, 2 par örhängen (skruv och stift), gulmetall

500 kr

Utrop: 250 kr

RING, 18K guld, två blå topaser, Stigbert för Engelbert, vikt 3,4g

300 kr

Utrop: 350 kr

DIVERSE, silver, collier, armband, ringar och broscher, vikt 186,4g

600 kr

Utrop: 200 kr

ÖRHÄNGEN, 2 par, gulmetall samt 14K guld, emalj och pärlor (små skador) skruvsystem och krokar

750 kr

Utrop: 500 kr

SALT- OCH PEPPARKAR, glas, lock i sterling silver och emalj, märkta Norge.

250 kr

Utrop: 300 kr

PARFYMFLASKA, med tapp, glas och med genombrutet silverhölje, vikt 203,2g H = 13,5 cm

300 kr

Utrop: 350 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, vikt 95,7g

2 100 kr

Utrop: 300 kr

RING, 18K guld med giftgömma, Stockholm 1830. Stl 17 mm

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K guld, något barock odlad grå pärla 9 mm, trapezslip dia ca 0,65 ct TW/VS, stl 18 1/4, V=5 g

Utrop: 4 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ct totalt, ca W/VS-SI, längd 39 cm, V=17 gr.

Utrop: 8 500 kr

ÖRHÄNGEN + RING, 18K guld, 3 odlade pärlor 6,7 & 7,6 mm, 34 briljanter ca 1,02 ct, TW/VS, stl 16½, stift.

Utrop: 8 800 kr

PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, ca 10 mm barockformade, längd 90 cm, silverlås.

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, färgade, orange-rosa, 11 - 13 mm, L=46½ cm, silverlås.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

ARMBAND, 18K vitguld, gammal- åttkant- & rosenslip diam ca 2,00 ct, TCr/SI-P (några nagg), L=17 cm, (omgjort damur), V=23,3 g

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter tot ca 0,27 ct enl gravyr ca TW/SI, stl 16 1/2 mm, vikt 3,6g

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, 18K guld, x-länk med stav, längd 19 cm, vikt 29 gr.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, delvis roderat, safir ca 0,65 ct, 2 briljanter ca 0,33 ct, TW/VS, stl 18, V=3,6 g

Utrop: 3 700 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,72 ct totalt, ca W/VS, stl 17.

8 500 kr

Utrop: 9 800 kr

BROSCH, 18K guld med en odlad pärla 5,3 mm, vikt 4,4 gr.

425 kr

Utrop: 400 kr