Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2004
MANSCHETTKN, OCH BROSCH/HÄNGE, silver, emalj, stämplad Georg Jensen "CX 1870-1940" (tillverkade 1940 till Christian X av Danmarks 70-årsdag 1940 och bars av folket som en nationalistisk symbol under den pågående tyska ockupationen), vikt 11g
SET MED GRANATER, collier (saknar 2 stenar) 2 ringar, 2 par örhängen (skruv och stift), gulmetall
ÖRHÄNGEN, 2 par, gulmetall samt 14K guld, emalj och pärlor (små skador) skruvsystem och krokar
RING, 18K guld, något barock odlad grå pärla 9 mm, trapezslip dia ca 0,65 ct TW/VS, stl 18 1/4, V=5 g
COLLIER, 18K vitguld, briljanter ca 1,00 ct totalt, ca W/VS-SI, längd 39 cm, V=17 gr.
ÖRHÄNGEN + RING, 18K guld, 3 odlade pärlor 6,7 & 7,6 mm, 34 briljanter ca 1,02 ct, TW/VS, stl 16½, stift.
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, färgade, orange-rosa, 11 - 13 mm, L=46½ cm, silverlås.
ARMBAND, 18K vitguld, gammal- åttkant- & rosenslip diam ca 2,00 ct, TCr/SI-P (några nagg), L=17 cm, (omgjort damur), V=23,3 g
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter tot ca 0,27 ct enl gravyr ca TW/SI, stl 16 1/2 mm, vikt 3,6g
RING, 18K guld, delvis roderat, safir ca 0,65 ct, 2 briljanter ca 0,33 ct, TW/VS, stl 18, V=3,6 g