321 - 340 av 542
1...161718...28 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 november 2004

Klubbad för

HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad ametist, vikt 3,6g, H = 3 cm

400 kr

Utrop: 500 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad grön beryll, stl 17 1/2 mm, vikt 9,2g

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, rubin 0,91 ct enl gravyr samt briljanter tot 0,45 ct enl gravyr, ca TW/VS, stämplad H Strömdahl 1986, stl 17 1/4 mm, vikt 4,7g

4 200 kr

Utrop: 4 900 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir, briljanter tot ca 0,10 ct ca TW/SI, stl 17 3/4 mm, vikt 7,5g

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, cabochonslipad grön beryll, åttkantslipade diamanter tot 0,36 ct, stl 17 1/4 mm, vikt 5,7g

Utrop: 2 200 kr

BROSCH, 18K guld med came´, tillv 1951 av E Cederborg i Stockholm, 6 x 4,8 cm, V=23,1 gr.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld/låghaltigt vitguld, briljanter tot ca 1,20 ct ca TCr/SI, stl 14 1/2 mm, vikt 4,5g

Utrop: 6 000 kr

SKÅL, med handtag, silver, invändigt förgylld, ryska stämplar 1891, vikt 220,3g, H = 6 cm

Utrop: 1 700 kr

KANNA, silver, handtaget av vid fästena, stämplad 1851, vikt 459,tg, H = 12 cm

Utrop: 1 800 kr

ANTIK BROSCH 18K guld, 5 äkta pärlor, 1 halvpärla, GD & Co, Malmö, 1876, vikt 11,8 gr.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, förgyllt silver, bergkristall ca 9 ct, tillv 1950 i Atelje´ Valdemar i Skara.

425 kr

Utrop: 400 kr

RING, 18K guld, 28 briljanter ca 0,50 ct, W/P1, Guldfynd, stl 17, vikt 4,5 gr.

Utrop: 2 500 kr

KEDJA/HÄNGE, dräktsmycke, silver, Kautokeino.

Utrop: 900 kr

Utrop: 900 kr

4 PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, barocka, vita + färgade orange, svarta & rosa L=40 cm (rosa 51 cm), ej lås.

650 kr

Utrop: 800 kr

MATSILVER, 12 skedar, 12 knivar och 12 gafflar, längd ca 22 cm, Matsilver AB 1920

4 500 kr

Utrop: 5 200 kr

ARMRING, silver, svart emalj och orientaliska pärlor (lite skador och några pärlor saknas)

Utrop: 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, silverlås, ca 58 cm, 75 pärlor.

2 000 kr

Utrop: 2 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade doserade sötvattenspärlor, ca 5,7- 8,3 mm, silverlås med vita stenar och pärla, L =48 cm

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, blå safir ca 1,40 ct, 16 briljanter ca 0,89 ct, W/SI, stl 15½, vikt 6,2 gr.

Utrop: 6 900 kr