Avslutad | Klockor – Lördag 4 december 2004
Klockor Junghans
JUNGHANS, Mega, herrur, gulmetall, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1998.
OMEGA, cal 265, Ref nr. 2639-1, serie nr. 12452237, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
IWC, fickur, cal 97, serie nr. 954667, ankarur, 14K guld, skadad urtavla, buckla, ca 1936, kedja 18K guld, längd 285 mm.
OMEGA, De Ville, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, savonett, cal 19.74 N, serie nr. 4610210, ankarur, 18K guld, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1927.
OMEGA, Constellation, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca
CERTINA, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, ca 1971, metallänk ej original.
OPTIMA, damur, vitmetall, manuell, skadad urtavla, går ej, gravyr, diamanter tot ca 0,28 ct, ca 1930, tygband.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr 1601, serie nr. 2913051, herrur, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, ca 1970
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69174, serie nr. 8551131, damur, stål/vitguld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, cert, 1986, box.
TISSOT, Seastar Seven, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, ca 1975, metallänk ej original.
OMEGA, Olympic, Cal 1131, Ref nr. MG 6713, serie nr. , stoppur, analog, metall, manuell, ca 1960-tal.
JAEGER-LE COULTRE, damur, silver, manuell, plexiglas, briljantkrans tot ca 0,65 ct ca TCape/SI, integrerad länk (ej original), längd mm.