Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2004
RING, 14K vitguld med 1 briljant ca 0,52 ct ca I(TCR)/VS samt 2 dropp sl ca 0,50 ct H/VS-SI. stl 16 mm.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, sterling silver, 5,3 cm i diam, förgylld invändigt, mörkröd emalj, stämplad "HJH", 63 gr
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, sterling silver, förgylld invändigt, ljusblå & vit emalj samt små äkta pärlor, 6½ cm i diameter, V=91,8 gr, ngt sliten
ARMBAND, ca 18K vitguld, briljanter tot ca 1,52 ct ca TCr/SI-P (en sten skadad), L =16 1/2 cm, vikt 7,2g
ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter totalt ca 0,21 ct ca H-I(W-TCR)/VS srl 16 1/2 mm gravyr.
RING, 18K guld med vita samt svarta briljanter ca 0,21 ct stl 17 1/2 mm handgjord Claës Giertta
RING, 18K vitguld med odlad svart Tahiti- pärla 10 mm, + 20 briljanter ca 0,20 ct, W-TCr/SI-P1, stl 17 1/4, V=6,9 gr
RING, 14K vitguld, akvamarin ca 1,46 ct, 6 trapetsslipade dia ca 0,18 ct, ca TCr/SI, stl 17 1/4, V=3,2 g
RING, 18K vitguld, 9 mm odlad pärla, 70 briljanter ca 0,70 ct, ca W-TCr/SI, stl 17, V=6 g