Avslutad | Klassiska – Lördag 30 oktober 2004
ENSTENSRING, platina, 1 mediumslipad diamant ca 0,71 ct ca Cr/SI, stl 20 mm, vikt 2,7g
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, något barocka, lås 18K vitguld med åttkantslipade diamanter, L =92 cm
BROSCH, silver med odlad pärla och markasiter, Örhängen 18K guld med vita spineller, skruvsystem, Örhängen silver med turkoser, skruvsystem
ARMBAND, 18K vitguld, 20 safirer ca 2,80 ct (nagg på 3 st), 240 briljanter ca 2,40 ct, Cr-TCa/VS, L=18 cm, V=26,5 g
RING, 18K guld & vitg, turmalin, 16 åttkantslip dia 0,42 ct, TW/VS (1 nagg), stl 19 1/4, V=10,9 gr
RING, 23K guld & vitg, rubelit ca 0,90 ct, 6 briljanter ca 0,18 ct, TW/VS, stl 20, Sthlm 1920
RING, 23K guld, flodpärla 4 mm, tillv 1896 i Sverige, stämplad JFAB, stl 19 1/4, V=5 gr
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar silver, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, (några bucklor), gravyr, L.Larson 1872