Avslutad | Klockor – Lördag 2 oktober 2004
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, kronograf, Ref nr. MV040122, serie nr. 4039054, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 1985.
BOSS, kronograf, Ref nr. 1120, serie nr. 15967, herrur, svarteloxerat stål, quartz, mineralglas, originallänk, viklås, cert, dec 1998, box.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Les Historiques, 1948, Ref nr. 8400.41, nr. E 651, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 1998, box.
IWC, Portofino, Ref nr. 3513, nr. B186, boett nr. 2401514, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, jan 1989, box.
TISSOT, Seastar Seven, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, 1970-tal, 18K guld ej original, längd 190 mm.
OMEGA, damur, cal 485, serie nr. 29575949, 18K vitguld, manuell, safirglas, integrerad länk, längd 180 mm, ca 1971.
HENRI GRANDJEAN & CIE, fickur, Serie nr 701894, ankarur, 14K guld, savonett, bucklor, går ej, glas trasigt, skadad urtavla, 1930-tal, kedja gulmetall.
LONGINES, damur, cal 8.68 N, serie nr. 8213888, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ca 1951, läderband.
Klockor Universal
UNIVERSAL, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, länk 18K guld ej original, längd ca 165mm, 1960-tal.
OMEGA, Seamaster Automatic, Cal 344, Serie nr. 14307612, Ref nr. 2766-2, herrur guld på stål, hammar automat, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
BREITLING, Chronomat, Ref nr. 81.950, serie nr. 60858, kronograf, herrur, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Rouleauxlänk, cert, mars 1990, box.
ROLEX, Oysterdate, Precision, Ref nr. 6694, serie nr. 1008288, herrur, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 1500, serie nr. 5191063, herrur, stål, automatisk, defekt, plexiglas, datum, Oysterlänk (defekt lås), ca 1978.
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Senior, Ref nr. 8080916, serie nr. 75101119, herrur, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås 18K guld, ca 1997.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3000 Sevenday, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, originallänk, längd 188-194 mm, totalvikt 105,3 gram, ca 1967.