Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2004
SMYCKESET i silver, 3-färgat, Mexiko, collier ca 40 cm, armband 18½ cm, örhängen med skruvar.
Dosor-Etuier Övrigt
PUDERDOSA, silver med sköldpadd, 8½ x 8½ cm, silverinlägg, spegel, vikt 113,7 gr.
BROSCH, 18K guld, halvpärla, 8 rosenstenar, tillv i Malmö 1928, vikt 4 gr, originaletui.
RING, 18K guld, safir ca 0,50 ct, 2 briljanter ca 0,10 ct, W/SI, stl 18 1/4, vikt 6,6 gr.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,50 ct (spricka), 2 briljanter ca 0,14 ct, TW/VS, stl 18+, V=6,2 g
ARMBAND, 18K guld med turkoser, flera bucklor & skador, berlock saknas, V=30 g, etui.
ENSTENSRING, 14K guld med 1 gammalslipad diamant ca 0,52 ct ca J(CR)/SI 2 stl 17 1/2 mm.