Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2004
BÄGARE, silver, förgylld invändigt, Claes Emil Andrén, Göteborg 1905, höjd 20 cm, V=269 g
BROSCH, 18K guld & vitguld, 16 åttkantslipade diam ca 0,12 ct tot, W/VS, turkoser, Italien, V=18,8 gr.
RING, platina & 18K vitguld, briljant ca 0,74 ct, W/SI2-P1, 2 trapezslipade dia ca 0,20 ct, TCr/VS, stl 18, V=8,8 gr.
RING, 14K guld, 1 briljant och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,31 ct, W-TCr/SI, stl 16½, V=2,5 gr.
RING, 18K guld, odlad south sea pärla, briljanter tot ca 1,20 ct, ca W/SI, stl 16 1/2 mm
RING, 18K guld, rubiner & safirer, (mindre ytskador på en del stenar), stl 17½, V=8,1 gr.
RING, 18K vitguld, briljanter samt 1 prinsesslipad diamant tot ca 0,75ct ca W-TCR/VS-SI, 16 3/4