Avslutad | Klockor – Lördag 5 juni 2004
Klocktillbehör Rolex
DÖRR GERMANY, förvaringsbox, aluminium, för ca 10 armbandsur med 3 små förvaringboxar innuti för tillbehör, märkt Rolex (ej original).
TAG HEUER, F1, Ref nr. CA1211-RO, kronograf, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, bruksanvisning, ca 1998, box.
LONGINES, Ref nr. L4.661.2, serie nr. 27472247, kronograf, herrur, doublé, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2000.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genéve, Ref nr. 428, Serie nr. 104532, damur, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk, längd mm 170 - 175 mm, ca 1970.
Klockor Elgin
ELGIN, G.M. Wheeler, fickur, serie nr. 1011454, ankarur, 14K guld, defekt balans, ca 1920.
Klockor Movado
MOVADO, Calendoplan, herrur, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, krona saknas, ca 1960.
ZENTIMA, Marin, herrur, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, metallänk ej original, 1950-tal.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, 1940-tal.
FICKUR, signerad Breguet, silver, spindelur, defekt, skadad urtavla, defekt boett, ca 1820.
EIGER, herrur, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, går ej, länk 18K guld, längd 182-187 mm.
FICKUR, Silver, spindelur, defekt, glas trasigt, urtavla skadad, boett defekt, signerad Berthoud Freren, ca 1820.
OMEGA, herrur, cal 283, Ref nr. 2792-2 SC, serie nr. 13991530, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, perlonband, ca 1954.
OMEGA, Seamaster Cosmic 2000, herrur, guld på stål, automatisk, safirglas, datum, skadad krona, läderband, ca 1978.
OMEGA, herrur, cal 266, Ref nr. 2639-13, serie nr. 13655793, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
OMEGA, herrur, cal 266, Ref nr. 2639-15, serie nr. 13751159, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1953, metallänk ej original.