Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2004
RING, 18K guld , markisform med mediumslipade diamanter ca 0,75 ct, stl 17 3/4 mm. G Dahlgren , Malmö 1916
HÄNGE, 18K guld/silver, hjärta med gammalslipade- och rosenslipade diamanter ca 3 ct totalt, nagg, hårgömma med plexiglas( något defekt), kedja 18K guld Gustaf Grönwall 1800-talets första hälft, Antikt.
Klockor Chopard
CHOPARD, Happy diamonds, Ref nr. 4097 1, Serie nr. 455837, 20/5020, damur, 18K guld, quartz, safirglas, diamanter, läderband, box.
RING i kopparfärgad metall med en rosenslipad diamant ca 12 mm i diameter, (ca 2½ - 3 ct), ca Cr-TCa/VS, sluten fattning på undersidan, vikt 4,4 g.
BROSCHNÅL, 14/18K guld med gammalslipade diamanter, ca 0,6 ct, tidigt 1900- tal, etui.
BROSCH, and, 18K guld, briljanter totalt ca 0,20ct ca TW/VS, 2 rubiner, emalj, vikt 48,7 g.
TENNNISARMBAND, 18K vitguld med briljanter totalt ca 2,50 ct, ca H(W)/VS-SI, längd 18 cm.
COLLIER, 18K guld med 46 briljanter ca 3,30 ct totalt, TW/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 32,2 g.
ARMBAND, 18K guld / platina med gammalslipade diamanter samt rosen- stenar (några saknas), längd 17 cm.
HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin ca 43 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ct, TCr/SI-P, vikt 12,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld med rubiner tot ca 1,23ct samt 22 briljanter tot ca 1,28ct ca TW/VS, längd 18,6 cm.
ÖRHÄNGEN, 14K guld / silver med gammalslipade diamanter ca 1,5 ct, skruvmekanism med säkerhetskrokar, ask.
COLLIER, 18K vitguld med briljanter totalt ca 10ct, ca W-TCR/P, vikt 83,4 g, längd ca 45 cm.