101 - 120 av 162
1...567...9 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Aktuell budnivå

ÖRHÄNGEN, platina, 2 gammalslipade diamanter 9,15 ctv, ca Light Yellow(O)/VS1, naturaler vid rondisterna, 16 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, höjd 42 mm, vikt 8,9 g, stift.

Inga bud

Utrop: 540 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K rodierat guld, 15 ovalslipade safirer ca 14,00 ctv, 15 gammalslipade diamanter ca 2,80 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1923, längd 16,5 cm, vikt 18,7 g, säkerhetskedja, flera safirer har slitna fasettkanter, flera diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/18K guld, stor barock blisterpärla ca 30x22mm, barock orientalisk pärla ca 8,8x6,5 mm, antik - och rosenslipade diamanter, mått 64x33 mm, vikt 27,7 g, två diamanter saknas, den orientaliska pärlan har en hålighet, etui.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

RING, platina, cabochonslipad smaragd, 40 gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, 4 små rosenslipade diamanter, Art Deco, 1920/30-tal, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g, smaragden har sprickor som når ytan samt nagg, lagningar.

Inga bud

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, trapetsslipade akvamariner, turmaliner, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS, höjd 29 mm, vikt 13,9 g, stift.

Inga bud

Utrop: 38 500 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, platina, flanderslipad diamant 1,35 ct ca R(D-E)/IF-VVS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2003, stl 15,5 mm, vikt 12,5 g, ringskenan med visst slitage.

Inga bud

Utrop: 70 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, äkta färgstenar, 34 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW/VS, Patrik af Forselles, Stockholm 2005, stl 16,25 mm, vikt 29,6 g.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

CHANEL, armband, Coco Crush, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, serienr Z37281, stl L, vikt 17,9 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 23 000 kr

Lägg bud

ENGELBERT, ring, The Legacy Knot ring, small, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 9,1 g.

32 000 kr

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 12,53 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 18 cm, 19,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 180 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, delvis rodinerad, kuddslipad diamant 5,02 ct, Fancy Yellow/SI2, 2 triangulärt slipade diamanter 0,81 ctv, ca W(H)VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.

Inga bud

Utrop: 500 000 kr

Lägg bud

PAUL BINDER, clipbrosch, 18K guld/vitguld, rubiner ca 2,50 ctv, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, Schweiz, mått 45x30 mm, vikt 23,0 g, några rubiner har nagg och små skador, enstaka diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/silver, smaragd ca 0,40 ct, odlade pärlor, ca 6,5 mm, gammal - och rosenslipad diamanter, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 23 500 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, collier, nr 1, sterlingsilver, lapis lazuli, 1933-1944, formgiven av Georg Jensen 1904, längd 41 cm, vikt 51,6 g.

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct, ca Light brown/VS2, 16 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, platina, 22 baguette- och 26 briljantslipade diamanter ca 4,60 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 20 mm, vikt 16,9 g, stift, en diamant med skada.

Inga bud

Utrop: 75 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K tvåfärgat guld, Italien, bredd 25 mm, längd 18 cm, vikt 115,7 g, små bucklor.

Inga bud

Utrop: 84 000 kr

Lägg bud

RING, 18K roséguld, ovalslipad diamant 1,51 ct, Fancy Brown Yellow SI1, GIA certiifkat 2223630549, 2 hjärtslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.

Inga bud

Utrop: 57 000 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN,18K vitguld, Southsea pärlor, ca 10,25-13,3 mm, briljant - och rosenslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 52 mm, vikt 21,1 g, stift/clips.

Inga bud

Utrop: 43 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Blomster, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Charlotte Lynggaard, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud