161 - 172 av 172
1...789 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Aktuell budnivå

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,25 ct, ca TW(F)/VS2, Frankrike, stl 17,5 mm, vikt 4 g, diamanten har litet nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

POMELLATO, örhängen, Nudo Petit Earrings, 18K roséguld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, höjd 18 mm, vikt 10,6 g, krokar.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

BROSCH, insekt, 18K guld, emalj, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Italien, mått 33x35 mm, vikt 16,6 g, etui.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, Frankrike, bredd 18 mm, längd 19 cm, vikt 39,2 g, säkerhetskedja.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Rose de Noël, 18K guld, snidade koraller, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, 1970-tal, höjd 28 mm, vikt 20,0 g, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 170 000 kr

Lägg bud

STERLÈ, örhängen, 18K vitguld, snidade turkoser, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, Augustin Julia-Plana för Simon Schlegel, 1960-tal, höjd 21 mm, vikt 19,0 g, clips, några turkoser är lagade, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld/silver, 2 gammalslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca Ca(M-N)/VS1-VS2, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 41 cm, vikt 5,0 g, säkerhetskedja, omarbetad, några av de mindre diamanterna har små skador, etui.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

ARMRING, 18K rodierat guld, odlad pärla ca 7,0 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS, rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, L. Larson & Co, Göteborg 1885, innermått 6,5x5,5 cm, vikt 28,7 g, en briljant skadad, slitage på guldet, omarbetad.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, naturliga pärlor, rubiner, antik - och rosenslipade diamanter, antikt, lås i 14K guld, längd 39 cm, vikt 18,4 g, säkerhetskedja, en diamant saknas, enstaka diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,02 ct, W(H)/VS2, GIA Diamond Grading Report 2205967764, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 7,7 g, mittstenen med mindre nagg vid kuletten.

Inga bud

Utrop: 134 000 kr

Lägg bud

OLLE OHLSSON, collier, sterlingsilver/18K guld, cabochonslipad lapis lazuli, signerad, Stockholm 1973, längd 45 cm, vikt 90,3 g, (d)

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

O`DWYER, ring, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,81 ct, TW(F)/IF, GIA inskription 6204264307, smaragdslipad diamant 1,01 ct TW(F)/VVS1, GIA inskription 1338117340, smaragdslipad diamant 1,02 ct TW(F)/VVS2, GIA inskription 5333117365, 2 trapetsslipade diamanter 0,21 ct, TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, porositet i ringskenan, originaletui.

Inga bud

Utrop: 200 000 kr

Lägg bud