21 - 40 av 300
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars

Klubbad för

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, smaragdslipad, 1,17 ct, IGI certifikat F1H93245, förseglad.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, 18K roseguld med 7 briljanter 0,24 ctv ca TW-WVS, 5,8x5,1 cm, öppningsbar, vikt 18,2 g.

Utrop: 12 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, storleksändrad, rester av gravyr, en diamant har naturlig hålighet på kronan och några har nagg på kuletten.

11 200 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct, River(D)/VS1, HRD certifikat 01117 från 1976, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

59 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, vikt 1,6g, stift.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk, längd 17,5 cm, vikt 13,3 g.

Utrop: 7 300 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Balestra, längd 45 cm, vikt 45,6 g.

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk, bredd 16 mm, längd 18,5 cm, vikt 49,3 g.

Utrop: 27 000 kr

RING, 14K guld, 18 smaragder ca 5,48 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17,5 mm, en diamant skadad, flera diamanter med nagg, några smaragder med nagg och mindre skador, svaga fattningar.

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade rubiner, Hellström & Åhriling, Stockholm, 9,5x7,5 mm, vikt 2,9 g, stift.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI1, stl 17 mm, vikt 6,8 g, gravyr.

Utrop: 38 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv, höjd 20,5 mm, vikt 11,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 4 safirer, 10 briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 5,0 g, några safirer med nagg, några diamanter med nagg.

6 600 kr

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 ovalslipade obehandlade rubiner ca 2,5 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, Stockholm 1965, längd 17 cm, vikt 14,4 g, en rubin med skada, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, antikslipade diamanter, stl 17,75+ mm, vikt 6,5 g, flera diamanter med nagg och skador.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr

ARMBAND, 18K guld, G.A. Dahlgren, Malmö 1915, längd 19 cm, säkerhetskedja, vikt 9,3 g, mongram på låset, originaletui.

Utrop: 5 800 kr

SYSKONRING, platina, safir ca 1,25 ct, gammalslipad diamant ca 0,93 ct, ca W(H)/P1, 6 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, storleksändrad, diamanten har liten skada vid rondisten, safiren är skadad.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, stl 17 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter har nagg och skador.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver/låghaltigt guld, 2 rosenslipade diamanter ca 5,5 mm, antika, höjd 14 mm, vikt 2,2 g, krokar med stopp, etui.

4 100 kr

Utrop: 3 500 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, 10,2x8,9 mm, vikt 3,2 g, stift, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 5 600 kr