181 - 193 av 193
1...8910 Gå till

Avslutad | Klockor – Torsdag 30 november 2023

Klubbad för

Klockor Enicar

ENICAR, Sherpa Date (Swiss T Made), "Compressor Case", Cal A-R 1145, Serie nr. 727719, Boett nr. 144/014, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1960.

Utrop: 1 700 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, herrur, 33,5 mm, Cal 3000, Serie nr. 1544622, Boett nr. KO 918-62, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, perlonband, ca 1962.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 51 mm, Cal Z, Serie nr. 18340, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt (går ej, servicebehov), bucklor, ca 1908.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

CARTIER, Panthère Ruban, Boett nr. 38019 CD / 2449, damur, 21,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla, diamantkrans (44 st. 8/8, ca TW/VS, ca 0,22 ctv), åttkantslipade diamanter på boett och integrerad originallänk (104 st. ca TW/VS, ca 1,00 ctv), viklås, Ref nr. EA, totalvikt 125,3 gram, ca 2000.

65 000 kr

Utrop: 67 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz, T Swiss Made T), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255 (ESA 9210), Serie nr. 38423858, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag (svenska), datum, defekt (går ej, akut servicebehov), originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1974.

10 400 kr

Utrop: 8 200 kr

BREITLING, Crosswind Special, Chronometre, "Tachymetre", Cal 44 (ETA 2892A2), Verk nr. 412763, Serie nr. 412763, Ref nr. A44355, Boett nr. 2202 B3, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), stort datum, defekt (akut servicebehov), Pilotlänk, viklås, Ref nr. S2803/354A, ca 2003, serviceetui.

BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 39195, Serie nr. 39195, Ref nr. B13350, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas (skadat), datum, MOP, utbytta visare (Luminova), UTC, Serie nr. 3591, Ref nr. B61172, bicolour, quartz, safirglas, Pilotlänk (stål), Ref nr. M3698/307 A, viklås (defekt, delar saknas, se bild), ca 1998.

Utrop: 19 000 kr

LE COULTRE, väckarur, 110 x 53 mm, Boett nr. 50, gulmetall, mekanisk, 8-dagarsverk, alarm, skadad urtavla, defekt, termometer, barometer, ca 1960.

1 900 kr

Utrop: 1 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. N544639, Cal 2135, Verk nr. 2274383, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk (renoverad), viklås, Ref nr. 62523D-18-R11/468 B, ca 1993, box, ytterkartong.

30 000 kr

Utrop: 32 000 kr

BREITLING, Aerospace, Cal 56, Verk nr. 1144150, Serie nr. 04970, Ref nr. E56062, herrur, 40 mm, analog/digital, titan, SuperQuart, safirglas, utbytt urverk/bakboett, skadad krona (se fördjupad info), Aerospacelänk (se fördjupad info), viklås, ca 1997.

11 200 kr

Utrop: 7 900 kr

OMEGA, damur, 15 x 15 mm, Cal 580, Serie nr. 19847513, Ref nr. OT 10535, Boett nr. 10535 62, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerat läderband, ca 1962.

3 600 kr

Utrop: 3 800 kr

IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Electronic, Cal 160 (ESA 9164), Serie nr. 2194518, Boett nr. 2082811, herrur, 37 mm, 18K guld, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, servicebehov), läderband, ca 1971.

Utrop: 16 200 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 13925, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt (servicebehov), bucklor, ca 1901.

Utrop: 1 400 kr