41 - 60 av 618
1234...31 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023

Klubbad för

Utrop: 8 200 kr

RÖKELSEKRUS, järn, emalj, kinesisk stil, diameter 15 cm, vikt 1084 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Turmaliner

2 TURMALINER, ovalslipade, 7,06 ctv, 11,3x7,4x5,7 och 11,5x7,5x6,1 mm.

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Turmaliner

2 INDIGOLIT TURMALINER, ovalslipade, 4,58 ctv, 10,0x7,8x3,9 och 10,0x8,1x3,9 mm.

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Turmaliner

INDIGOLIT TURMALIN, ovalslipad, 3,80 ct, 11,0x9,0x5,5 mm.

Utrop: 1 300 kr

COASTER, silver, GAB, Stockholm 1955, små bucklor.

Utrop: 450 kr

COLLIER, silver, 45 blå safirer ca 8,00 ctv, 41 åttkantslipade diamanter 0,41 ctv, ca W-Cr/SI, längd 44,5 cm, vikt 23,8 g, svaga fattningar, två diamanter skadade och några har nagg, några safirer har nagg och inneslutningar som når ytan.

4 600 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Nål

C.F. CARLMAN, nål, 18K guld, Idrottsföreningen Kamraterna, Stockholm 1907, längd 72 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 18 äldre briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g, varierande stenvikter.

8 600 kr

Utrop: 6 000 kr

KALEVALA, collier, brons, längd 80 mm, vikt 73,0 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,07 ct ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 3,3 g, svensk importstämpel

2 400 kr

Utrop: 2 300 kr

ENGELBERT, örhängen, 18K guld, carréslipade bergkristaller, signerad Stigbert, Stockholm, vikt 3,3 g, stift, omarbetade från skruvmekanism som hade engelbertstämplarna, små nagg på ena bergkristallen.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0.07 ct ca TW/VS, stift, vikt 0.5 gram.

600 kr

Utrop: 700 kr

KUMKUM, ring, sterlingsilver, halvpärlor, cz, stl ca 16,5 mm, vikt 19,4 g.

Utrop: 350 kr

KUMKUM, armband, halvpärlor, cz, längd 18 cm, vikt 25,6 g.

400 kr

Utrop: 350 kr

KUMKUM, collier, sterlingsilver, halvpärlor, cz, längd 45-50 cm, vikt 70,8 g.

1 600 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, gulmetall, lapis lazuli, malakit, dobbar, ej lås, 40,5 cm

425 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, barocka, ca 4 mm, dobbar, ej lås.

425 kr

Utrop: 250 kr

BROSCH, förgyllt silver, skarabé, Stockholm 1894, längd 43 mm, vikt 4,7 g.

750 kr

Utrop: 600 kr