41 - 60 av 377
1234...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 11,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv clips, vikt 10,8 g.

Utrop: 5 100 kr

ÖRHÄNGEN, platina, droppformade turkoser 19,94 ctv, antik- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, höjd 32 mm, vikt 8,7 g, krokar, några diamanter har nagg och skador.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

SYSKONRING, platina, akvamarin 0,92 ct, heliodor 0,92 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 6,1 g, storleksändrande kulor i ringskenan.

7 700 kr

Utrop: 7 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rosenslipad svart diamant 1,64 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g, en sidosten är skadad.

Utrop: 9 900 kr

W.A BOLIN, ring, 18K guld/vitguld, Stockholm 1981, stl 16,5+ mm, vikt 10,5 g, slitage.

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct ca TW/VVS-VS, stl 16,75+ mm, 1991, B.W. Fröberg, vikt 4,2 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, smaragd 0,35 ct enligt gravyr, 20 briljantslipade diamanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, Gunnar Söderberg, Stockholm 1965, stl 18 mm, vikt 9,0 g, smaragd med små nagg, en diamant skadad, några diamanter med nagg.

Utrop: 13 600 kr

W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,96 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g, nagg på kuletten, natural på rondisten, originaletui.

Utrop: 42 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, safirer 1,14 ctv, 32 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS-P, vikt 2 g, stift, certifikat och originaletui.

Utrop: 10 600 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,13 ct, Lotus Report 1785-7242, fantasislipade diamanter 0,34 ctv,ca TW-W/VS, stl 17 mm, safiren med natural på rondisten och inneslutningar som når ytan, etui.

Utrop: 29 000 kr

RING, platina, ovalslipad lilarosa rubin 2,78 ct, fantasislipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g, certifikat, etui.

Utrop: 26 500 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad blå spinell 3,76 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12 g, certifikat, etui.

Utrop: 25 500 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rosa spinell 2,54 ct, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS, vikt 16,5 mm, certifikat, etui.

Utrop: 24 000 kr

MINIATYTPORTRÄTT, guache troligen på ben, föreställande Lovisa Ulrika, 65x52 mm, hänge i förgylld metall, glas, a tergo monogramsignerad, medföljande papper.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 000 kr

2 RINGAR, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,02 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 16,3 g.

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 18K guld, dropp- och carréslipade safirer ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 48 cm, vikt 11,1 g

6 400 kr

Utrop: 6 600 kr

ARMBAND, 18K guld, carréslipade safirer ca 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 17 cm, vikt 9,8 g, några safirer har nagg.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

C.G. HALLBERG, armband, 18K guld, pansarlänk, Stockholm 1911, längd 18,5 cm, vikt 15,2 g.

Utrop: 9 000 kr