41 - 60 av 593
1234...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, flera skador/nagg på diamanten, stl 18 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 2 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift, vikt 2,1 g, någon enstaka diamant med nagg vid kuletten.

Utrop: 7 200 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade och imitationspärlor, J.E. Bohlin, Linköping 1944, höjd 85 mm, vikt 87,7 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Brudkrona

ALTON, brudkrona, silver, odlade pärlor, sockertoppsslipade ametister, Pege, Falköping 1968, höjd 50 mm, vikt 68,9 g.

2 000 kr

Utrop: 1 000 kr

BROSCH, 18K guld, odlade saltvattenpärlor ca 2,9 mm, vikt 4,1 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld, turkos, 2 orientaliska halvpärlor, 1836, ca 30x12 mm, vikt 1,2 g, äldre etui.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld, rubin, 2 orientaliska halvpärlor, längd 4 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 1 900 kr

BROSCH, 18K guld, orientalisk halvpärla, 2 rubiner, längd 3,5 cm, vikt 1,2 g, en rubin med skada.

750 kr

Utrop: 850 kr

COLLIER, 18K guld, antikt ovalslipad diamant 1,26 ct, TW(G)/SI1, längd 40,5 cm, vikt 3,6 g, diamanten har små nagg vid rondisten.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, rund fasettslipad safir ca 1,34 ct, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 4,5 g.

11 600 kr

Utrop: 13 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,02 ct, ca Ca(L)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 3 g, nagg, nagg på rondisten.

Utrop: 20 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, brosch, 18K guld/palladium, gammal-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, Stockholm 1951, mått 56x62 mm, vikt 21,3 g, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca Cr(J)/SI1, Åhus Guldsmedja, Holmqvist, Åhus 1984, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, diamanten har nagg vid rondisten och repa på bordet.

36 000 kr

Utrop: 30 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca Ca(M)/SI2, gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm 1987, stl 17,25+ mm, vikt 12,6 g, flera diamanter har nagg och skador. (d)

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,0-8,8 mm, lås i 18K vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 74 cm, vikt 36,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

ARMBAND, 18K guld, kuddslipade ametister ca 42,00 ctv, Guld Andersson, Helsingborg 1965, längd 18,5 cm, vikt 37,7 g.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

LORDRING, 18K guld, safir ca 0,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 11,1 g.

6 900 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, löv med insekt, 18K guld, cabochonslipad safir, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, mått 57x45 mm, vikt 17,4 g, gravyr.

Utrop: 9 900 kr

Smycken Nål

NÅL/HÄNGE, 14K guld, ovalslipad safir ca 0,80 ct, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, Wien, Österrike tidigt 1900-tal, höjd 15 mm, längd 70 mm, vikt 2,9 g, går att använda som hänge eller nål, några diamanter har nagg och små skador, etui.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 14K guld/18K vitguld, pärla ca 5 mm, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, tidigt 1900-tal, längd 62 mm, vikt 4,3 g, etui.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr