21 - 40 av 248
123...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023

Klubbad för

GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 242B, design Arno Malinowski, Danmark efter 1945, mått 30 x 30 mm, vikt 3,3 g, gravyr.

700 kr

Utrop: 700 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.

4 100 kr

Utrop: 4 400 kr

ATELIER BORGILA, collier, sterlingsilver, R Waterval, Stockholm 1993, längd 85 cm, vikt 155,3 g.

3 000 kr

Utrop: 2 200 kr

TIFFANY & CO, hänge, Open Heart, sterlingsilver, läderrem, design Elsa Peretti, signerad, vikt 19,5 g, slitage.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Starry Sky, sterlingsilver, cubic zirkoner, höjd 5,5 cm, längd 47 cm, vikt 10,7 g, originalask.

2 100 kr

Utrop: 900 kr

TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Silver Moon, sterlingsilver, Kultakeskus Oy, höjd 63 mm, längd 59 cm, vikt 14,1 g, originalask.

4 000 kr

Utrop: 1 600 kr

TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Full Moon, silver, Kultakeskus Oy, Finland, höjd 5,5 cm, längd 45 cm, vikt 12,3 g, originalask.

900 kr

Utrop: 900 kr

TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Sun, sterlingsilver, cubic zirkoner, Kultakeskus Oy, Finland, höjd 3 cm, längd 60 cm, vikt 9,9 g, originalask.

1 000 kr

Utrop: 700 kr

EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca W/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 8,3 g, slitage.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, knut, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, svaga fattningar, porositet i guldet.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA Colored Diamond Report 2151520087, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 3,0 g, nagg på kuletten.

Utrop: 18 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,24 ctv enligt gravyr, längd 17 cm, vikt 6,5 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan och naturliga håligheter.

13 000 kr

Utrop: 14 500 kr

SANDBERG, örhängen, Grim Creol, 18K guld, höjd 17 mm, vikt 3,3 g, stift, originaletui.

4 100 kr

Utrop: 3 500 kr

LAPPONIA, brosch, Etyde, 18K guld, odlade pärlor, Finland, mått 34 x 34 mm, vikt 13,8 g.

Utrop: 8 000 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar, sterlingsilver, signerade Lund 1966, 22x12 mm, vikt 14,6 g. (d)

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

EFVA ATTLING, collier, Twosome necklace, silver, längd 42-45 cm, vikt 16,2 g, originalask.

Utrop: 1 200 kr

BORGILA, brevkniv, sterlingsilver, vågbandsbård, Stockholm 1930, längd 16 cm, vikt 30,9 g.

850 kr

Utrop: 450 kr

ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant 0,92 ct, TW(G)/VVS2, GIA Diamond Grading Report 2225649478, stl 15,5 mm, vikt 4,4 g.

37 000 kr

Utrop: 41 000 kr

LAPPONIA, ring, sterlingsilver, stl 18 mm, vikt 7,7 g.

1 600 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K guld, 30 st prinsesslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W/VS, stl 15,5+ mm, vikt 11,1 g.

Utrop: 20 000 kr