41 - 60 av 147
1234...8 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

CARTIER, hänge, I Love You pussel, 18K guld, briljantslipade diamanter, Cartier 150-årsjubileum, Frankrike 1997, numrerad MJ 047/150, LC 1847-1997, höjd 26 mm, vikt 9,5 g.

76 000 kr

Utrop: 13 600 kr

Utrop: 120 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,80 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 130 000 kr

KARLHEINZ SAUER, ring, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, signerad, Västerås 1986, stl 17,5 mm, vikt 18,3 g, saknar en pärla, enstaka diamanter har nagg på kuletten. (d)

15 800 kr

Utrop: 13 400 kr

LAPPONIA, brosch, Drift Wood, 18K guld, Björn Weckström, Finland, formgiven 1970, mått 39 x 33 mm, vikt 18,9 g.

Utrop: 11 600 kr

OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca W/VS, längd 17 cm, vikt 40,9 g.

22 500 kr

Utrop: 24 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 1,60 ct, ca Cr(J)/SI2, 1930, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, diamant med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 46 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, cabochonslipad safir, äldre åttkant - och rosenslipade diamanter, antik, längd 61 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, rosenslipade diamanter, mittstenenarnas mått ca 7x7 mm, antika, höjd 17 mm, vikt 5,7 g, flera diamanter med skador och nagg, senare skruvmekanism i 18K guld.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, Blomma, silver/18K guld, gammal - antik, åttkant - och briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 73 mm, vikt 23 g, omarbetad, enstaka diamanter har skador och nagg.

39 500 kr

Utrop: 33 000 kr

RING, palladium, orientalisk pärla 13,2x11,4x11,3 mm, GCS certifikat, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.

42 000 kr

Utrop: 9 000 kr

PÄRLCOLLIER, troligtvis orientaliska pärlor, ca 2-5,25 mm, lås i silver/guld med rosenslipade diamanter, längd 44 cm, vikt 7,9 g.

12 000 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 5,91 ct, ca Light Yellow/VVS, Stockholm 1975, stl 18,5 mm, vikt 6,9 g.

230 000 kr

Utrop: 220 000 kr

BVLGARI, ring, B.zero1, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 54 (17 mm), vikt 7,1 g, originaletui.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

BVLGARI, ring, Divas' Dream, 18K roséguld, pärlemor, 80 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS, stl 51 (16,5 mm), vikt 10,3 g, lättare brukslitage, originalask, ytterkartong.

35 000 kr

Utrop: 33 000 kr

BVLGARI, collier, Lucea, 18K vitguld, odlade vita och grå pärlor, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 34 g.

42 000 kr

Utrop: 39 000 kr

BVLGARI, ring, Lucea, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 g, vikt 10,1 g.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,72 ct, ca TW(F)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, certifikat nr 632 från C.F. Carlman AB.

Utrop: 136 000 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir ca 7,0 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.

57 000 kr

Utrop: 50 000 kr

SALAVETTI, örhängen, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW/VVS-VS, golden South Seapärlor ca 11,3 mm, längd 25 mm, vikt 18,5 g, stift med clips.

Utrop: 28 000 kr