41 - 60 av 298
1234...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/P1, laserinskription GIA 6331172136, stl 17 mm, vikt 2,6 g, diamant med något mjölkigt utseende samt med inverterade naturaler.

Utrop: 25 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca River(E)/VS1, EX/EX/EX, florescence none, GIA Diamond Dossier 1223035425, stl 17 mm, vikt 7,0 g.

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 5 100 kr

COLLIER, 18K guld, hänge med ametist ca 20 ct, innermått collier 15 x 14 cm, vikt 20,5 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,4 g.

Utrop: 18 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, ca TW(F)/VS1, obetydligt nagg vid kronan, mycket liten öppen inneslutning som når ytan vid utkanten av bordet.

Utrop: 11 000 kr

RING, platina, rubelit ca 1,00 ct, inneslutning som når ytan, 17 åttkantslipade och 1 gammalslipad diamant ca 0,70 ct totalt, ca W-TCr/SI-P1, 4 diamanter har inneslutningar som når ytan, stl 17,75 mm, vikt 11,1 g, inga stämplar.

Utrop: 11 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor 12 och 12,5 mm, 14 briljanter ca 0,12 ctv, ca TCr/VS-SI, stift, vikt 7,0 g.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, 4 kuddslipade blå safirer ca 2,50 ctv, 14 briljant - och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg, en safir med mindre skada.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, platina/18K vitguld, fransk-, äldre briljant-, briljant-, baguette-, äldre åttkant- och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 1940-tal, diameter 35 mm, vikt 7,6 g, enstaka diamanter har nagg och skador.

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 7 700 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad grön turmalin, gammalslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W-TCa/VS-P, Stockholm 1939, stl 16 mm, vikt 5,9 g, etui, turmalinen har ett nagg.

13 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 2,5 g.

6 700 kr

Utrop: 6 500 kr

SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TW(F)/VS1, GIA dossier 5126129310, stl 16 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/SI, stl 16 mm, Iduna, vikt 4,5 g.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 5,0 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 10 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.

Utrop: 4 300 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 4,93 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 16,5 g.

Utrop: 79 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,9 g,

Utrop: 4 700 kr

ÖRRINGAR, 18K roséguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 14 400 kr