21 - 40 av 210
123...11 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 5 augusti 2023

Klubbad för

IWC, International Watch Co, Schaffhausen, herrur, 35 x 41 mm, Cal 8541B, Serie nr. 2173140, Boett nr. 2059350, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973, box.

Utrop: 16 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, s.k. "Pyramid Dial", Ref nr. 16233, Serie nr. S827494, Cal 3135, Verk nr. 6948343, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-T11/455 B, ca 1995.

38 000 kr

Utrop: 30 000 kr

Klockor Excelsior Park

EXCELSIOR PARK, "Base 1000", "Telemetre", Cal 4, Boett nr. 814051, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1945

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Racing", "Tachymetre", Cal 1143 (ETA 2890A2), Serie nr. 56945659, PIC nr. 3810.81.08, Ref nr. ST 175.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1 (LL), kronograf (nollställer ej), herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, läderband, originalspänne i stål, ca 1998.

18 200 kr

Utrop: 15 000 kr

Klockor Rado

RADO, HyperChrome Chronograph, "Tachymeter", Serie nr. 14720768, PIC nr. R32259313, Ref nr. 01.312.0259.3.031, kronograf, herrur, 44,9 mm, stål, quartz, safirglas, datum, grön keramisk ring (high-tech ceramic), originallänk, viklås i titan, Ref nr. 03636, ca 2019, box, ytterkartong.

Utrop: 7 900 kr

Klockor Eterna

ETERNA-MATIC, Kontiki, "Costa Smeralda Yachting", Cal ETA 7750, Boett nr. 674.1501.41 S, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1995.

7 000 kr

Utrop: 7 200 kr

LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300meter), Cal 888.3 (ETA A31.L02), Serie nr. 52408806, Ref nr. L3.782.4.06.9, Boett nr. L3.782.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk bezel, gummiband, viklås, Ref nr. L639154517 W, cert, juni 2021, box, ytterkartong.

Utrop: 9 200 kr

CARTIER, Ronde Croisière de Cartier, Cal 1847 MC (CHVE), Ref nr. W2RN0005, Boett nr. 119138VX/3886, herrur, 42 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, OBS: servicebehov, läderband, viklås (stål), cert, mars 2016, box.

19 600 kr

Utrop: 19 000 kr

FICKUR, 58 mm, savonett, Boett nr. 7077, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, innerlock i 14K guld, glasat innerlock, monogram, bucklor, ca 1915, etui (Geneve).

37 000 kr

Utrop: 30 000 kr

OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13451113, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-8, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.

5 100 kr

Utrop: 2 400 kr

BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 10548, Ref nr. D13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor), datum, UTC, Serie nr. 3126, Ref nr. B61172, bicolour, quartz, safirglas, Pilotlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. S1197/301D, cert (ej komplett), ca april 1997, box (ej komplett).

Utrop: 27 000 kr

LONGINES, Flagship, "Tachymetre", Cal L 650.2 (ETA 2894-2), Ref nr. L4.718.4.12.6, Boett nr. 30981776, kronograf (defekt/tryckknapp saknas), herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, defekt (akut servicebehov), skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000, serviceetui.

3 700 kr

Utrop: 1 500 kr

OMEGA, Seamaster, GMT, "50th Anniversary", Chronometer, Cal 1128, Verk nr. 81369973, Serie nr. 81369973, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. ST 368.1613, Boett nr. 168.1613 / 368.1613 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, originallänk (skadad/behöver nya stift och rör), viklås, Ref nr. 1610/930, ca 2006, serviceetui.

Utrop: 18 000 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16276540, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-3 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla/visare, läderband, ca 1958.

5 000 kr

Utrop: 1 900 kr

JAEGER-LECOULTRE, damur, 24 mm, Cal 602, Serie nr. 2343521, Boett nr. 140.004.1 / 1539374, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, cert, september 1984, box.

4 600 kr

Utrop: 3 900 kr

OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34602999, Ref nr. CD 198.0001, Boett nr. 198.001 (K.B), herrur, 36,5 mm, guld på stål, stämgaffel, plexiglas, datum, ca 1972, metallänk ej original, box.

4 900 kr

Utrop: 2 700 kr

Klockor Rado

RADO, Coupole Classic, Serie nr. 13803525, Ref nr. 01.763.3861.2.116, PIC nr. R22861165, herrur, 37,7 mm, stål/rosa pvd, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås i stål/rosa pvd, ca 2016, box, ytterkartong,

4 700 kr

Utrop: 4 900 kr

Klockor Epoch

EPOCH, Stockholm, Jubilee Limited Edition, Cal ETA 7001 + ETA 6497-1, Serie nr. 21/40, Ref nr. JE1, herrur, 38 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, + fickur, 50 mm, 18K guld, ankargång, kedja i förgyllt silver, cert, mars 2006, etui. Limiterad och numrerad (Nr. 21 av 40).

18 600 kr

Utrop: 17 000 kr

OMEGA, "Non Magnetic" herrur, 30,5 mm, Cal 26.5 SOB PC T2, Serie nr. 9204004, Boett nr. 9822628 / 490, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1943.

2 600 kr

Utrop: 2 600 kr

OMEGA, frackur, 45 mm, Cal 37.5 T1 17P, Serie nr. 11083371, Boett nr. 9446611, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1947.

6 000 kr

Utrop: 6 200 kr