21 - 40 av 315
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5-8 mm, lås i silver med cobochonslipad rosenkvarts, längd 63 cm, vikt 48,3 g.

1 700 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F)/VS1, stl 17 mm, vikt 3,5 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.

Utrop: 23 000 kr

RING, platina, radiantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, GIA Diamond Grading Report 6232842124, 32 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,5+ mm, vikt 4,0 g, någon mindre diamant har inneslutning som når ytan.

Utrop: 46 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(F)/SI1-2, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, nagg och invertarad natural på rondisten.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/P, Iduna, stl 16,5 mm, 5,2 g.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 40 000 kr

BROSCH, 18K guld, 2 små pärlor, 2 små safirer, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, Hagerstrom & Son, första delen av 1900-talet, bredd 45 mm, vikt 3,8 g, genombruten stil.

Utrop: 2 700 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 150 briljantslipade samt 20 prinsesslipade diamanter ca 10,97 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 32,1 g.

Utrop: 122 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,8 g, några enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 st briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-SI, topas ca 6,79 ctv, stift, vikt 7,4 g.

Utrop: 18 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,69 ct, W(H)/SI1, bearding, nagg på kulett.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, 91 st briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cr/SI-P, blå topas ca 2,10 ct, stl 17 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 10 600 kr

RING, 18K vitguld, 7 st briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca TW-W/VS-SI, 32 safirer ca 2,88 ctv, längd18 cm, vikt 8,1 g.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

BESTICKSERVIS, silver, 51 delar, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 3 mockaskedar, GAB, Eskilstuna 1956-1987, totalvikt ca 2140 g.

8 600 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K vitguld, rosa turmalin ca 1,08 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, turmalinen har inneslutningar som når ytan (open inclusions), några diamanter har mindre nagg.

8 000 kr

Utrop: 8 900 kr

RING, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 1 prinsesslipad diamant 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 2436435905 samt GIA dossier, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 15 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, smaragder, 48 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 19 mm, vikt 19,1 g, stift.

Utrop: 14 500 kr

RING, 18K vitguld, carréslipade smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ct ca TW-W/VS-SI, Erik Thomasson, Stockholm 1953, stl 18,75 mm, vikt 11,0 g, en diamant skadadoch några diamanter med nagg, flera smaragder med nagg och skador.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct, TW(G)/P1, GIA inskription 2171346563, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 17 000 kr