41 - 60 av 701
1234...36 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 14K guld, safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,76 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, mått 9,0 x 8,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad smaragd ca 0,29 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, höjd 8,0 mm, bredd 6,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 1,8 g, diamanterna har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 4 900 kr

STRÖMDAHLS, pärlörhängen, 18K guld, ovala odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, krokar, vikt 3,5 g.

2 000 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Påhängen

PÅHÄNGE, 14K vitguld, odlad oval färgad sötvattenspärla 11,4 mm, vikt 1,5 g.

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipad blå topas, vikt 4,3 g, stift, huggies.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter enligt gra 0,33 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g, gravyr, etui och ytterkartong.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

DOSA, silver, förgylld insida, svårtolkade svenska stämplar, 1845, ca 20×65×48 mm, vikt 92,0 g, randig dekor.

3 300 kr

Utrop: 850 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 2,9 g, de svarta diamanterna har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, tanzanit, smaragd, stl 18 mm, vikt 2,2 g, skada på tanzaniten, flera nagg på smaragden.

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad rosa turmalin ca 0,61 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, mått 9,0 x 7,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,6 g, några diamanter har sprickor och nagg.

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad akvamarin ca 0,48 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, mått 9,0 x 7,5 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,5 g, några diamanter har ytdefekter, akvamarinen har slitna fasettkanter på paviljongen.

Utrop: 5 500 kr

SALTKAR, ett par, sterlingsilver, bakelit, spelande keruber, Pedro Duran, Madrid, höjd 50 mm, vikt 69,8 g, omaka saltskedar i nysilver.

600 kr

Utrop: 550 kr

DOSA, silver, förgylld, snäckformad, ciselerad blomdekor, troligen Tyskland 1800-talets andra hälft, mått 75x57x25 mm, vikt 68,8 g, buckla.

2 200 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, grön turmalin, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g.

2 900 kr

Utrop: 3 000 kr

SKÅL, sterlingsilver, mjukt rektangulär, hamrad yta, man läsandes tidning, Jan Lundgren Stockholm 1982, höjd 9 cm. längd 19 cm, bredd 16,2 cm, vikt 536,3 g, gravyr.

Utrop: 4 000 kr

SKEDAR, silver, 22 st, Berlin 1800-talets första del, polska kontrollstämplar, längd 23,3 cm, totalvikt 1457,8 g, några med små bucklor.

7 900 kr

Utrop: 8 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 1,25 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, mått 11,0 x 9,0 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,3 g, någon diamant har inneslutning som når ytan, någon har nagg.

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, åttkantig fasettslipad grön safir ca 0,41 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/P, mått 6,5 x 6,5 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,1 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan, safiren har slitna fasettkanter på paviljongen.

4 300 kr

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/SI2, stift, vikt 1,3 g, diamanterna har nagg på kuletten.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr