1 - 20 av 296
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022

Klubbad för

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, lapis lazuli, 10 gammal- samt briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Bengt Anderssons Guld, Stockholm, ca 25x15 mm, vikt 20,6 g.

Utrop: 9 500 kr

Bild saknas

DIAMANT, briljantslipad, 3,01 ct, ca Cape(N)/VVS2, obetydligt nagg på kuletten samt tunn rondist med mycket små naturaler och nagg.

Utrop: 138 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,15 ct, ca TCa(K-L)/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Otto Andersson, Stockholm 1967, stl 17 mm, vikt 4,8 g, etui, diamanten har ett minimalt nagg/natural vid kuletten, diamanten sitter aningen löst i sin fattning och klorna som håller den behöver ses över.

Utrop: 94 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, sköldslipad diamant ca 2,00 ct, ca gråbrun ton/SI1, vikt 1,8 g, skada på paviljongen.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 3,40 ct, 4 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, storlek 17+ mm, vikt 4,2 g, safiren med nagg, enstaka diamanter med nagg och skador, limrester, två lödda kulor i ringskenan.

Utrop: 6 600 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 4 cm, flexmodell, vikt 11,7 g.

Utrop: 35 500 kr

PÄRLCOLLIER, femradig, odlade keshipärlor, lås och hänge i 18K guld med mabépärla, safir, syntetiska rubiner, grön glas och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 38 mm, längd 45 cm, vikt 51,5 g, ena glaset har liten skada, diamanterna har nagg.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-8,0 mm, lås i 18K vitguld med briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 65 cm, vikt 52,1 g.

2 400 kr

Utrop: 2 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad grön-blå safir ca 5,00 ct, rosenslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, senare ringskena, safiren har slitage och inneslutning som når ytan, flera diamanter har nagg och små skador.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ENGELBERT, pärlcollier, tvåradig, odlade saltvattenspärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1959, längd 41 cm, vikt 58,2 g.

4 700 kr

Utrop: 3 400 kr

2 KOMPOTTSKEDAR, sterlingsilver, London, John Lampfert, 1766, dekor med sköldpadda och fågel fenix, vikt 133,6 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,67 ct, ca Cr(J)/SI, Juvelatején Evert Lindberg, Göteborg 1999, stl 16,25 mm, 14,4 g.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,3 g.

4 200 kr

Utrop: 4 400 kr

2 ST ARMBAND, silver, delvis förgyllt, onyx och paste, 1800-tal, längd 18 cm, vikt 26,3 g, originaletui, enstaka stenar med skador och nagg.

Utrop: 3 000 kr

BROSCHNÅL, 14K guld, ovalslipad safir ca 3,0 ctv, en gammalslipad diamant ca 0,03 ct, en vit sten ,ej diamant, vit emalj, längd 49 mm, vikt 4,3 g, emaljskador, kuletten på safiren är inte centrerad, safiren med nagg och slitna fasettkanter.

8 200 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7,75 mm, rosenslipade diamanter, W.A Bolin, Stockholm 1949, höjd 29 mm, vikt 5,2 g, skruvmekanism, etui.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad ljusgul beryll, aprikosa, gröna, gula och rosa turmaliner, Mandelstam, stl 16,75 mm, vikt 10,3 g, originalask.

11 000 kr

Utrop: 12 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, Southsea pärlor, ca 12,5 mm, 18 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 7,9 g, stift, originalask.

Utrop: 8 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,50 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g,

Utrop: 5 800 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, odlade pärlor, ca 3,5 mm, rubiner, rosenslipade och gammalslipade diamanter, längd 18 cm, vikt 11,7 g, säkerhetskedja, rubiner och diamanter med nagg och skador.

8 900 kr

Utrop: 7 700 kr