221 - 240 av 244
1...111213 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, ring, Rustik, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,08 ct, W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Rustik, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, W/VS, höjd 3,5 cm, vikt 14,4 g, clips.

5 600 kr

Utrop: 6 000 kr

GEORG JENSEN, tårtgafflar, 7 st, Konge, sterlingsilver, Danmark, längd 14,3 cm, vikt 185,9 g.

3 200 kr

Utrop: 2 200 kr

GEORG JENSEN, kaffeskedar, 12 st, Konge, sterlingsilver, Danmark, längd 11,2 cm, vikt 176,9 g.

Utrop: 2 200 kr

GEORG JENSEN, trancherbestick, Konge, sterlingsilver, köttgaffel och trancherkniv, Danmark, längd 28,0 respektive 26,7 cm, vikt 160,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

GEORG JENSEN, såsslev, Konge, silver, Danmark 1915-1930, svenska importstämplar, längd 12,0 cm, vikt 78,1 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, lås Smilet i 18K guld/vitguld, diameter 14,5 cm, längd 17,5 cm, vikt 37,5 g, säkerhetskedja.

23 000 kr

Utrop: 20 000 kr

LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, Björn Weckström, Finland, längd 19,5 cm, vikt 43,2 g.

19 400 kr

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 oval- och kuddslipade gula, rosa och blå safirer ca 12,36 ctv, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 3,0 cm, vikt 6,9 g, stift, safirerna och diamanterna har små nagg.

Utrop: 40 000 kr

ARMBAND, 18K guld, pärlemor, agat, Italien 1960/70- tal, längd 18,5 cm, vikt 76,9 g.

Utrop: 40 000 kr

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgrari, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 43 mm, vikt 18 g, stift/clips.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

W A BOLIN, pärlcollier, 2-radigt, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld, gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1972, längd 41 cm, vikt 66,5 g, några diamanter med nagg och skador.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, kedja, 3-radig, längd 51 cm inklusive lås, vikt 31,7 g, originalask.

36 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Silver Fat

KAKFAT, silver, böhmiskt glas, graverad dekor, Fredrich Peters, Hamburg 1866, diameter 27 cm, höjd 11,5 cm, vikt 930,3 g, buckla.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ARMRING, 18K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, blå safir ca 1,00 ct, Finland 1908, öppningsbar, innermått 5,1x5,7 cm, vikt 24,6 g.

Utrop: 23 000 kr

SPEGEL, silver, antik, Frankrike, Paris ,1800-talets första hälft, bakstycke i maghogny, med stativ samt upphängningskrok, mått 24,5x 34,5 cm.

Utrop: 5 500 kr

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, refnr HLY438, stl 20, vikt 28,5 g, originalfodral.

25 500 kr

Utrop: 23 000 kr

FISKBESTICK, 10 delar, silver, Sachsisk modell, 5 fiskgafflar, 5 fiskknivar, Cohr, Danmark, svenska importstämplar, längd 18,2 respektive 19,8 cm, vikt 546,1 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

TIFFANY & CO, tennisarmband, platina, 36 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, längd 18 cm, vikt 28,9 g, originaletui.

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr