Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, TW-Cr/VS-SI, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier, färgade platta odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver, längd 41 cm, dobbar, vikt 32,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljanter ca 1,68 ctv, W/SI-P, längd 17 cm, några briljanter med nagg på kuletten, vikt 7,1 g
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1974, stl 17 mm, vikt 4,3 g, en diamant sitter löst i sin fattning, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Cr/P, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCa/SI, vikt 0,6 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/SI, vikt 0,6 g.
2 LJUSSTAKAR, silver, höjd ca 20 cm, vikt 1036,4 g, tvåarmade, fylld botten, svenska importstämplar.
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, Finland, längd 41/44,5/47 cm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 15 mm, vikt 2,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,07 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stift, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,75 -7 mm, lås i 14K guld/vitguld med briljantslipad diamant ca 0,03 ctv, längd 46 cm, vikt 15 g.