Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
LUKTDOSA, silver, invändigt förgylld, svisselerad dekor, Johan Petter Molér, verksam i Visby 1812-1830, höjd 30 mm, vikt 11,6 g, monogram undertill.
HÄNGE, 18K roséguld, ovalslipad morganit 0,71 ct, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 0,6 g.
LUKTDOSA, silver, paste, svisselerad, filigranarbete, Alexander Magnus Lundström, verksam i Visby 1803-1851, höjd 36 mm, vikt 20,4 g, trasig kedja, små bucklor, monogram.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,7 g.
LUKTDOSA, silver, paste, filigranarbete, Georg Niclas Hallberg, Visby 1839, höjd 37 mm, vikt 14,3 g, monogram, bucklor, saknar kedja.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,90 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, smaragd med liten skada invid rondisten samt nagg, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, fasettslipad ametist ca 2,14 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/SI, storlek 16,75 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld/platina, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 2 rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 1,8 g, fattningen är delvis i silver, mittstenen har inneslutningar som når ytan.