181 - 200 av 587
1...91011...30 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni

Klubbad för

RING, 18K guld, hjärta, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 1,2 g.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade ametister, höjd 10 mm, stift, vikt 0,8 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, pärla, senare kedja, längd kedja 34,5 cm, vikt 3,7 g, stenar med skador/nagg.

Utrop: 3 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer 0,31 ctv, stl 17 mm, vikt 0,8 g.

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, silver, Asa Olsson, Falkenberg 1949, längd 42 cm, vikt 19,5 g.

600 kr

Utrop: 650 kr

JACKETRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 2 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, rubiner 0,32 ctv, stl 17 mm, vikt 1,0 g.

Utrop: 3 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant 0,12 ct, W/VS, längd 39,5 cm, vikt 2,3 g

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 - 8,0 mm, lås 18K guld, längd 50 cm, knutet, vikt 34,9 g.

Utrop: 2 000 kr

KALEVALA, collier, brons, Finland, längd 45 cm, vikt 34,8 g.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Tsavorit

TSAVORIT, 4 st, 3 ovalslipade, 1 droppslipad, ca 1,59 ctv.

Utrop: 2 200 kr

BROSCH, silver, målat porträtt, orientaliska pärlor, antik, diameter 24 mm, slitage.

Utrop: 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, kors, 18K guld, halvpärla, svart emalj, hängets höjd 42 mm, längd 42 cm, vikt 3,3 g, emaljskador.

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, Stockholm 1916, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, skada vid rondisten, slitna klor.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/P2, 17,75 mm, Finland 1916, vikt 2,1 g, skador vid rondisten, gravyr.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, TCa(K)/P1.

Utrop: 3 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,45 ct, TW/P, tunn rondist, små nagg vid rondisten och nagg på kuletten.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9,5 mm, magnetlås, längd 132 cm, vikt 152,6 g, ej knutet.

1 700 kr

Utrop: 1 700 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,43 ct, W/P.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

SEPPO TAMMINEN, collier, brons, Finland, längd 77 cm, vikt 41,1 g.

Utrop: 550 kr