Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
RING, 18K guld, hjärta, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 1,2 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, pärla, senare kedja, längd kedja 34,5 cm, vikt 3,7 g, stenar med skador/nagg.
JACKETRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g, några diamanter har nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant 0,12 ct, W/VS, längd 39,5 cm, vikt 2,3 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 - 8,0 mm, lås 18K guld, längd 50 cm, knutet, vikt 34,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, kors, 18K guld, halvpärla, svart emalj, hängets höjd 42 mm, längd 42 cm, vikt 3,3 g, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, Stockholm 1916, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, skada vid rondisten, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/P2, 17,75 mm, Finland 1916, vikt 2,1 g, skador vid rondisten, gravyr.
DIAMANT, briljantslipad, 0,45 ct, TW/P, tunn rondist, små nagg vid rondisten och nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5-9,5 mm, magnetlås, längd 132 cm, vikt 152,6 g, ej knutet.