Avslutad | Moderna – Lördag 5 november 2016
ARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,78 ct, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(G)/VVS1, GIA-laserinskription, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,84 ct, färgbehandlad Greenish Yellow/SI, 60 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16+ mm, vikt 4,0 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, CR(J)/VS1, GIA-laserinskription, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW(F)/SI1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,7 g.
SMYCKESET, 18K vitguld, hänge/kedja och örhängen, 27 briljanter ca 0,78 ctv, ca TW/VS, kedja 41/37 cm, stift, vikt 4,87 g totalt.
OLLE OLSSON, silver, signerad, Stockholm, 1966, inner diameter 6,2 cm, vikt 52,2 g, bruksslitage. (d)
WIWEN NILSSON, silver, invändigt förgylld, 6 kvadratslipade granater, Lund 1946, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g, 1 granat senare infattad. (d)
GEORG JENSEN, armring, stelt, sterlingsilver, inner diameter 6,6 cm, vikt 48,4 g, originaletui.
RING, 18K guld, 1 rund cabuchonslipad ametist, Stockholm, 1938, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 15 mm, vikt 2,8 g
ENSTENSRING, 14K vitguld, 1 prinsesslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/SI1, 16 brijantslipade sidostenar, ca 0,30 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.
LENA BJÖRKMAN ROSQVIST, brosch, silver, Atelje Guld-Bros, Stockholm 1990, vikt 62,3 g
RING, 18K guld, 1 rund fasetterad rökt kvarts, abstrakt blomdesign, Peter von Post, Stockholm, 1971, stl 15,75+mm, vikt 14,8 g.
HÄNGE, 18K guld, odlad South Sea pärla ca 14 mm, något ojämn i formen, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, vikt 8,0 g