Avslutad | Klockor – Lördag 2 april 2011
must de CARTIER, VLC, Ref nr. 590003, Serie nr. 022715, herrur, 30 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, integrerat läderband, originalspänne i doublé, ca 1990, box.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 23823078, Ref nr. JD 166.002, Boett nr. 166.002, herrur, 34 mm, doublé, datum, skadad urtavla, skadad boett, originallänk (skadad), ca 1966.
OMEGA, damur, 14 x 18 mm, Cal 484, Serie nr. 25425204, Boett nr. 8101 987094, 18K guld, manuell, plexiglas, integrerad originallänk, längd 161-164 mm, totalvikt 38 gram, ca 1967.
Klockor Maurice Lacroix
MAURICE LACROIX, Pontos, Réserve de Marche, Cal ETA 2897, Ref nr. PT 6088, Boett nr. AM63050, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, september 2009, box.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 90690729, PIC nr. 2517.50.00, Ref nr. ST 396.1113, Boett nr. 196.1113, herrur, 39,2 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 1575/898, ca 2007, box, ytterkartong.
CERTINA, 1888, herrur, 34 mm, Ref nr. 176.9103.68, 18K guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, gravyr, läderband, originalspänne, ca 2004, box, ytterkartong.
OMEGA, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 20575814, Ref nr. BA 551.0012, Boett nr. 551012, damur, 18 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1963.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 17 x 18,5 (28,5) mm, Ref nr. 2305 L, Boett nr. 0121288, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, ca 2004.
Klockor Ebel
EBEL, Discovery, Cal 83, Serie nr. 1663, Ref nr. 183913, herrur, 38 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 1988.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69173, Serie nr. 8682814, Cal 2135, Verk nr. 357520, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-I11/468 B, ca 1985.
DAMUR, 10 x 30 mm, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, diamantkrans, 46 åttkantslipade diamanter, ca 0,95 ctv, några diamanter skadade, integrerad länk, längd 176 mm, totalvikt 14,0 gram, ca 1940.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Ref nr. 3 66001, Boett nr. 65094, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1990.
C. F. LAURINS SÖNER, Stockholm, mormorsur, 32 mm, Boett nr. 80741, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1910.
FICKUR, 53 mm, Boett nr. 44162, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, boett signerad A.F & Ce, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1905.
FICKUR, 49 mm, Boett nr. 148764, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, motiv "riksvapen", bucklor, ca 1900.
LONGINES, mormorsur, 36,5 mm, Boett nr. 1113437, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.
CERTINA, DS (330 m/1000 ft), Cal 7750, Ref nr. 674.7128.42.61, Boett nr. 10470.BB.TKP, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 61003 TKP, gummiband, viklås, cert, juli 2009, box, Limiterad och numrerad (nr. 465/1888).
Klockor Oris
ORIS, Williams F1 Team, Cal 635 (ETA 2836-2), Ref nr. 635.7560.41.64.MB, Boett nr. 24-36661, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 30.20.41/8.25.01, cert (ej ifyllt), ca 2009, box, ytterkartong.
SEIKO, Scuba Divers (200m), Cal 7S26, Serie nr. 591184, Ref nr. SKX779K, Boett nr. 7S26-0350, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 49X8-G.C, ca 2006.