1 Par Manschettknappar, 18K. Vikt 11,8g
Utrop: 2 200 kr
Kedja, 1 par Manschettknappar (graverade), 18K. Vikt 14,4g
Utrop: 2 600 kr
2 Tallrikar, blå/vit Kina diameter ca 22cm (varav 1 sprucken, nagg)
Utrop: 200 kr
1 Par väggplåtar, i mässing, lagade, defekta, kompletterade, 1800-tal
Utrop: 3 000 kr
2 Tekoppar med fat, Rörstrand Ostindia, (varav 1 med spricka vid öra)
Utrop: 50 kr
Värja, längd ca 105cm (balja saknas)
Utrop: 1 200 kr
Huggare, längd ca 64cm (skadad balja), slitage
Utrop: 600 kr
Sabel, längd ca 75cm, (balja defekt), slitage
6 Mattallrikar Röstrand Ostindia, diameter ca 23,5cm
Utrop: 500 kr
Skulptur i två delar (vitmetall) Indien, höjd ca 16cm
Silverfat, Ungern 800/1000. Vikt 169,3g
Utrop: 250 kr
Skål i sten, med träsockel, höjd ca 4,5cm
Utrop: 400 kr
Vas i sten, höjd ca 12cm
Figurin i porslin, höjd ca 29cm
Figurin i sten, (skador), höjd ca 19cm
Figurin, "buddha", i sten, med träsockel, höjd ca 5cm (skador)
Bältesspänne i sten, (slitage) längd ca 12cm
Tårtspade, i silver, längd ca 25cm
Flaska, Boda, Erik Höglund # H1189, höjd ca 19cm
Julkanna, Rörstrand, "God Jul", höjd ca 14cm
Torsdag 16 apr 2009
Förfallna panter / Pantbanken Storgatan ABV