Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari 2007
CERTINA, New Art, nr. 851.3810.68, herrur, 18K guld, manuell, plexiglas, ca 1975, Bismarcklänk 18K guld, längd 188 mm, totalvikt 40,0 gram.
OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 30868918, Ref nr. 135 070, herrur, 14K guld, manuell, plexiglas, gravyr (1975), ca 1969, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16843622, Ref nr. 2996 1 SC, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Rettangolo, Ref nr. RTC 49 S, Serie nr. J 10243, kronograf, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, april 2001, box.
CARTIER, Santos Ronde, nr. 090747495, damur, stål/guld, automatisk, safirglas, defekt regel, originallänk, viklås, ca 1981.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 16000, serie nr. 5842182, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt, Jubileelänk, Ref nr. 62510H, cert, september 1980, box.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Ref nr. 4224.018, Serie nr. 1110552, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1987.
BREITLING, Chronomat, Ref nr. K13050.1, Serie nr. 2103, herrur, 18K guld, automatisk, safirglas, läderband, viklås i 18K guld, servad augusti 2006, cert, januari 1997, box.
FICKUR, ankarur, 18K guld, Boett nr. 197166, Verk nr. 2327156, gravyr "Från Carniegestiftelsen för hjältedåd" gravyr, ca 1927.
ZENITH, herrur, Cal 106-6, Serie nr. 4614633, Boett nr. 711663, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, skadad urtavla, ca 1960.
CERTINA, herrur, Ref nr. 115.9199.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1982.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69178, Serie nr. L478888, damur, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, valnötsurtavla, Presidentlänk, Ref nr. 8570 F, viklås, cert, oktober 1989.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69178, Serie nr. L711982, damur, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, träurtavla, Presidentlänk, Ref nr. 8570 F, viklås, cert, december 1992, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. 8221518, damur, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk Ref nr. 62523D.18, viklås, ca 1983, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, bordsur, Ref nr. 1000, bronsförgylld mässing, mekaniskt urverk, Ref nr. 2023, Serie nr. 874419, solceller, kraft backup med litiumbatteri, skadad urtavla (8/10), urtavla med syntetiska safirer, går ej, utdrag från arkiv, 1970, etui.